Vysoké ceny potravin, nedostatek lékařů na venkově, sucho, likvidace životního prostředí. To je jen část dopadů katastrofální (anti)zemědělské politiky České republiky. Můžeme pokračovat tématy, jako jsou podmínky chovu drůbeže a s ní související epidemie ptačí chřipky, nedostatek českého masa, kůrovec apod.

Nebylo by ale spravedlivé vinit z toho jen současnou vládu. Ta pouze pokračuje v tom, co nastartovaly vlády už v 90. letech. Zemědělství, ochraně životního prostředí a podpoře venkova chybí smysluplná koncepce. Tu nenahradí hesla ani teoretické rady z Evropské unie, nepomohou emisní povolenky, solární panely ani elektromobilita. Je naprosto nezbytné začít situaci řešit smysluplně, na základě dlouhodobé strategie.
O tom, co naše zemědělství potřebuje, hovoří odborníci již dlouho. Jeden z nich, František Havlát, to skvěle shrnul v rozhovoru pro portál Euroactiv už v roce 2019 . Pokud tato témata necháme v rukou ekonomů a politických aktivistů, nikdy nenastartujeme proces, který nám vrátí potravinovou soběstačnost, který pomůže naší přírodě, který otevře dveře budoucnosti našich dětí.
V současné době považuji za nezbytné učinit minimálně následující první kroky:
- zastavit veškeré zábory zemědělský půdy ve prospěch skladů, logistických a obchodních center, solárních elektráren apod.
- omezit regulaci malých zemědělských podniků a tím jim otevřít cestu na místní a regionální trhy
- nastavit vyrovnaná pravidla pro rostlinnou i živočišnou výrobu: 1 VDJ
Současné návrhy ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a vlády Petra Fialy (snížení dotací pro zemědělce bez jakéhokoliv kontextu či úvahy o budoucnosti) jsou jen populistickým krokem bez jakékoliv koncepce. Politika v oblasti zemědělství a životního prostředí musí zůstat v rukou České republiky a musí být založena na odborné diskusi. Co si myslíte Vy? O budoucnosti zemědělství a venkova budu mluvit s Františkem Havlátem. Zajímá mě i Váš pohled.