Velké gratulace Třeštici
Gratuluji Třeštici k získání titulu Vesnice roku Kraje Vysočina 2022. Obec s ani ne 200 obyvateli získala i cenu veřejnosti a celkově obsadila mezi obcemi 2. místo. Jsem přesvědčen, že tento region má obrovský potenciál stát se centrem české agroturistiky.



18. září
V neděli jsem s mými hosty, členy SMIS-lab biostatistikem doc. Arnoštem Komárkem a imunoložkou RNDr. Zuzanou Krátkou, hovořil s občany Třeště a Polné o covidu a nových plánech Evropské unie, o právu, energiích i o budoucnosti. Moc děkuji všem účastníkům.




14. září
Ve středu se setkání s občany Dolní Cerekve zúčastnil i pan starosta. Jedním z klíčových témat celého regionu je nedostupná lékařská péče. To je něco, čemu se jako senátor chci věnovat prioritně. A po dvou letech boje proti covidovému šílenství, kdy jsme, kromě jiného, řešili i organizaci nemocnic, věřím, že jen málokdo má kolem sebe tak obrovskou skupinu odborníků, s níž toto téma můžeme vyřešit. Právě Dolní Cerekev ale řeší i téma skutečně celostátního významu. Patří mezi 4 lokality možného úložiště jaderného odpadu. Tuhle otázku musíme po 30 letech konečně vyřešit, pokud si chceme uchovat pozici největšího výrobce elektřiny. A zdaleka to není jen otázka geologicky bezpečného uložení použitého materiálu. V Batelově jsme mluvili hlavně o blížících se volbách – zejména komunálních. I o zemědělství, na které naši politici úplně zapomněli. Včetně ministra, pro něhož by to mělo být prioritní téma, který ho ale vyměnil za resort sociálních dávek. Mimochodem, v Batelově najdete i bustu Karla Havlíčka Borovského. “Měl tetu u pana faráře a jezdil do Batelova. Málo se o tom píše, ale my Bateláci o tom víme,“ říká starosta Jiří Doležal (napsal vloni Jihlavský deník). Po více než měsíčním cestování nechápu, proč o tomto regionu, kde sídlí podniky bývalého předsedy vlády a bydlí dosluhující předseda Senátu, vědí přespolní jen o Telči a něco málo o Dačicích a Slavonicích. Jsem přesvědčen, že tohle je budoucí centrum české agroturistiky.



13. září
Dne 13. září jsem se sešel s paní starostkou a dalšími lidmi z Kostelce u Jihlavy. Přiznám se, že jsem netušil, že o naší více než dvouleté práci pro ochranu budoucnosti našich dětí, svobody, návratu zdravého rozumu a vlastní odpovědnosti, pro obnovu právního státu, ví tolik lidí. Naprosto se shoduji s názorem, který zde opakovaně zazněl, že ve společnosti jakoby zmizel pocit osobní odpovědnosti. Státní moc se nás snaží dostat do pocitu, že o ničem nemusíme rozhodovat, protože ona rozhodne za nás. Ať už jde o výchovu našich dětí, péči o zdraví, mezinárodní politiku, energie nebo o věci komunální politiky. Jsme ale přeci dospělí lidé a jsme schopni za sebe rozhodovat sami. A za svá rozhodnutí jsme připraveni převzít plnou odpovědnost. Všímám si, že v důsledku absolutní neschopnosti současné vlády se stále víc a víc z nás začíná o politiku zajímat. Je naprosto nezbytné, aby politici pochopili, že tu jsou proto, aby plnili naše pokyny a řádně spravovali náš majetek, ne proto, aby „nás nenechali padnout“. A že tu je Evropská unie proto, aby pro nás koordinovala mezinárodní obchodní spolupráci, ne proto, aby nám udílela pokyny. Potřebujeme, aby se do politiky vrátila odbornost a respekt k lidem i právu. Připomnělo mi to jedno pradávné heslo: „Nejsme malé děti“. Ne – jsme dospělí, odpovědní lidé, jsme voliči. My jsme zdrojem veškeré státní moci (viz čl. 2 odst. 1 Ústavy ČR). Je nezbytné to politikům připomenout. První možnost budeme mít za několik dnů – v senátních volbách.

12. září
V pondělí 12. 9. jsme se sešli s lidmi z Větrného Jeníkova hned vedle stánku se zmrzlinou. A i když končí sezóna, na zmrzlinu sem jezdí takřka všichni, včetně starosty tohoto městyse. S místními rodáky jsme mluvili třeba o tom, jak tento bramborářský region obsadila všudypřítomná kukuřice, ale i o energetické krizi. I zdejší firmy ji určitě cítí naplno. Z komína blízké pekárny prý ještě před několika lety stoupal kouř. Pak přešla na plyn. Tady lidé nevidí naději v sociálních příspěvcích současné vlády, ale ve volbách – i těch senátních.


11. září
V neděli proběhla v Praze Manifestace PRO budoucnost nás a našich dětí. Vystoupili na ní kandidáti naší strany Právo Respekt Odbornost do Senátu, profesor Jiří Beran, Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová, JUDr. Ondřej Dostál, PhD., LL.M. či zástupci Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. Moc děkuji tisícům účastníků i všem vystupujícím za nádherný zážitek.
Záznam mého vystoupení najdete zde.


10. září
Do Jihlavy mě přišli podpořit i Viktor Ujčík, trojnásobný hokejový mistr světa a trenér Dukly Jihlava, a prof. Jiří Beran, světově uznávaný epidemiolog. S lidmi jsme mluvili o tom, co můžeme očekávat na podzim, o očkování i o tom, jak může Senát fungovat, pokud v něm budou lidé, kterým opravdu záleží na tom, jak se nám v naší zemi žije.
Vyjádření Viktora Ujčíka najdete zde.
Vyjádření prof. Jiřího Berana najdete zde.
V nedalekém Jamném probíhal právě den obce, který si užili hlavně děti. S panem starostou jsme diskutovali o byrokracii, která někdy až zcela absurdně zabírá čas při řešení problémů místních lidí, o energiích, o budoucnosti i o životě normálního táty – v tom máme s panem starostou oba poměrně hodně zkušeností. Lidem se v Jamném podařilo vybudovat nádherné fotbalové a házenkářské hřiště i hřiště pro děti. Jamné je krásný příklad toho, jak může život fungovat, když věci veřejné spravují lidé, kterým na tom opravdu záleží.




9. září
V pátek jsem vystoupil s protikandidáty v televizní diskusi na Nově. Jsem přesvědčen, že se politici naprosto odtrhli od reality, nemají žádné řešení energetické krize a jen se zaštiťují bezobsažnými hesly.
Celý záznam můžete zhlédnout zde. Na konci jsem během jedné minuty shrnul důvody, proč si myslím, že by voliči měli volit právě mě.

7. září
Ve stejný den jsem řešil i jedno z velkých témat Vysočiny, a tím je doprava. Nejen v obcích, ale i na dálnici D1. Právě úsek přes Vysočinu je zejména v zimě místem mnoha dopravních nehod a dlouhých kolon. Musí tomu tak být? O tom jsem mluvil s Václavem Jakešem, předsedou Spolku odtahových služeb a majitelem rodinné firmy, která patří mezi 13 z těch, jež by měly pro stát zajistit rychlé odklizení osobních i nákladních vozidel a jež jsou k tomu zřejmě i dostatečně vybaveny. Proč systém nefunguje? Jako senátor za Vysočinu se budu ptát i zástupců Ministerstva dopravy, ŘSD, České kanceláře pojistitelů a Nehodového centra pojišťoven. A budu trvat na tom, aby byl v tomto systému dodržován zákon.


7. září
V Kněžicích, které leží necelých 20 kilometrů od Jihlavy, jsme s panem starostou mluvili o tom, jak taková obec s asi 1300 obyvateli funguje. Tady se neřeší „velká politika“, ale skutečné problémy. Nikdo nic nedramatizuje, ale pokud například zubařka v nedalekém městě odchází do důchodu, je potřeba zajistit novou. A ono to nejde. Systém zdravotní péče prostě není nastaven na region, jako je pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje, jako jsou hranice mezi Moravou a Čechami. Dokud nezačnete vnímat místní specifika, neuvědomíte si, jak složité je žít v oblasti, která „nikoho nezajímá“ (tentokrát to ale není kritika současného předsedy Senátu, jen konstatování, že pro hejtmany i další politiky je prostě tohle příliš vzdálená oblast). A to se bavíme o místech, kde v každé, i té sebemenší, obci, stojí nádherná stavba – kostel, zámek nebo obojí. Večerní setkání v Lukách nad Jihlavou, městysu, kudy vede jedna z nejvýznamnějších cyklostezek regionu, mě vrátilo do reality. Babišova proticovidová opatření zlikvidovala českou gastronomii. A Petr Fiala nad hrobem hospod a hospůdek jen udupal hlínu. Majitelé malých provozů pracují od rána do noci, protože nejsou lidi. A skoro každý si za ty dva roky vytvořil vlastní „výčep“ doma v garáži. Dobrou zprávou pro mě, jako pro člověka, je, že lidé si zde nestěžují – prostě si poradí sami tak, jak to dělají desítky let. Tady pochopíte, proč lidi nechodí k volbám. I když je v politice moderní mluvit o podpoře malých a středních podniků, stát malé podnikatele prostě odepsal. Udělám všechno proto, aby se lidem, kteří poctivě pracují a rozvíjejí svou rodinnou firmu, zaměstnávají další lidi a žijí v neustálém stresu z budoucnosti, jejich poctivá práce vyplatila.


6. září
V úterý 6. 9. jsem se setkal s občany Puklic, obce jen několik kilometrů vzdálené od Jihlavy. Potvrdilo se mi, že lidé tu už dávno přestali věřit ve smysluplnost politiky. Protože politici se o tento region na hranici Čech a Moravy nezajímají. A přitom v něm podle mě leží ohromný, dosud nepochopitelně nevyužitý, potenciál. Téměř v každé obci narazíte na zajímavý kostel nebo zámek. Právě v Puklicích je obojí – a obojí spojeno s pohnutým osudem židovského lihovarníka Richarda Fischmanna, který zemřel během druhé světové války v Osvětimi. Zdejší kostel (který vznikl po válce přestavbou sýpky) je jakýmsi mementem složitosti česko-německých poválečných vztahů. Večer jsme pak diskutovali o senátních volbách, o rušení menších stavebních úřadů i o dopravních plánech souvisejících s rozšířením Jaderné elektrárny Dukovany s lidmi v Brtnici. V tomto Historickém městě roku 2018, jehož původ sahá do 12. až 13. století, najdete desítky kulturních památek. Mě zaujal zejména most z 18. století, který podle mých informací vznikl jako společné dílo místní křesťanské a židovské komunity, čemuž odpovídá i to, že jen jedna polovina je zdobena sochami světců (od místního sochaře Davida Liparta). V Brtnici je prý navíc k vidění unikát – „kostra prvního křesťana“. Víc a víc mám pocit, že tento region má obrovský potenciál stát se jakýmsi centrem české agroturistiky. A já tomu rád pomohu.




2. září
V pátek 2. září jsme se sešli s lidmi z Malého Beranova a navštívili jsme i “klub požárníků” (osadní klubovnu) v Henčově, příměstské části Jihlavy. Ta je zajímavá tím, že má kolem 100 obyvatel, přitom se na jejím území nachází letiště, jihlavská skládka komunálního odpadu, fotbalové hřiště a prolézačky pro děti. Zdejší lidé se snaží starat se o své věci sami. Vytvořili si proto vlastní osadní výbor a povedlo se jim vyřešit problémy s vlastnictvím pozemků kolem hřiště, kamionovou dopravou a podobně. Je to jen další potvrzení toho, co říkám dlouho. Nepotřebujeme stát na to, aby řídil naše životy. Ale na to, aby řešil problémy, které si lidé nemohou vyřešit sami.


28. srpen
Po krátké návštěvě Hříšic jsme se sešli s lidmi z Nové Říše, kde i krásný klášter a dům s pečovatelskou službou. Obec dále řeší otázku rušení menších stavebních úřadů. Pro Novou Říši (ale třeba i Batelov, Brtnici, Luka nad Jihlavou) to může být s ohledem na celkovou dopravní obslužnost celkem problém.
Následovaly Knínice – pan starosta mě pozval na dětský den. Knínicím se povedlo přilákat do obce mladé rodiny a bylo to vidět. Bude opravdu potřeba podpořit rozvoj sítě lékařů, vč. pediatrů, kterých je v regionu málo.




27. srpen
Další den, další setkání. Stejné problémy – nedostatek lékařů, mladé rodiny odcházejí ze vsi do měst apod. A podobné argumenty – politici se o nás nezajímají, volby nemají smysl. Věřím, že jsem v Dešné přiměl aspoň pár lidí k úvaze, že pokud nepůjdou volit, Senát stejně bude existovat. A že můžou aspoň zkusit něco nového.
Tam i ve Slavonicích jsem hájil názor, že vzdát naděje se můžeme kdykoliv. Jen teď, kdy nás čeká opravdová krize a kdy je potřeba se ozvat, není dobrý čas se vzdát.
Moc díky prof. J. Turánkovi a Jindřichu Rajchlovi za podporu. Post senátora pro mě není cílem, ale možností, jak dál pokračovat v tom, co dělám už roky – bránit práva lidí.




26. srpen
Setkání s občany v Peči a Budíškovicích. Jsem moc rád, že se můžu s lidmi bavit takhle napřímo a moc děkuji všem za diskusi. Převažuje názor, že politiky malé obce nezajímají. A tak si lidé pomáhají sami. Problémem tu je i nedostatek lékařů a doprava – po malých okreskách se to hemží kamióny.
Řadu problémů nelze řešit na komunální úrovni. Proto jsem už dříve nabídl všem starostům pravidelná setkání. Protože “velkou” politiku nelze dělat bez regionů, bez venkova.



20. srpen
Jen kousek od Dačic leží obec Staré Hobzí. Na dnešní pouti zněla hudba, proběhly závody dobrovolných hasičů budoucnosti a SDH Staré Hobzí představilo nový vůz.
Na techniku v ceně 1 mio Kč už místní lidé obecní pokladně pomohli částkou 300 tisíc korun. To je na obec s asi 500 obyvatel neskutečné číslo. Pomoci může kdokoliv. Každá ušetřená koruna umožní Starému Hobzí peníze použít jinde. A to v dnešní době není málo.
Starosta mi, mimojiné, řekl, že je rád, že se pouť po letech znovu koná. Že se lidé potřebují scházet. To kdykoliv podepíšu.
Ve Starém Hobzí najdete i zrekonstruovaný zámek a jen kousek od něj (v Písečném) další nádhernou stavbu.



